вторник, 18 июля 2017 г.

Міфи про Геракла

Геракл – улюблений герой стародавніх греків.
12 подвигів Геракла.
    Мета уроку: узагальнити знання учнів з теми «Греція у ІІ – І половині І тис. до н.е.»; перевірити вміння застосовувати набуті знання; ознайомити учнів з міфами про Геракла, розкрити значення цього образа для греків; розвивати навички зв’язного мовлення, уяву; удосконалювати вміння виразного переказу художнього твору, аналізу літературного героя; виховувати інтерес до історії Давньої Греції, давньогрецької міфології; почуття гідності, справедливості.

    Обладнання: М. А. Кун «Легенди і міфи Стародавньої Греції»; електронний посібник «Міфи народів світу»; інтерактивна енциклопедія «Антична міфологія», презентація
    Тип уроку: інтегрований урок (історія стародавнього світу, зарубіжна література); систематизації та узагальнення знань, засвоєння нових знань та формування на їх основі вмінь і навичок.
    Форма проведення уроку: урок-презентація.
    Хід уроку:
І. Організаційний момент уроку.
ІІ. Повідомлення теми уроку, формулювання мети:
    «Мікрофон» - Про що я хочу дізнатися на уроці?
     Чого я хочу навчитися на уроці?
ІІІ. Актуалізація опорних знань, вмінь, навичок.
Учитель історії:
Перед тим, як ви познайомитеся з давньогрецьким героєм, пропоную здійснити уявну подорож до Давньої Греції.
1. Робота з мапою, бесіда:       
Спочатку погляньте на мапу Давньої Греції і згадайте:
-       Як називається півострів, на якому розташована Греція? (Балкани)
-       Які моря омивають Грецію? (Іонічне, Егейське, Середземне)
-       На які частини поділяється територія Греції? (Північна, Середня, Південна)
-       Як називали себе стародавні греки? (Елліни)
-       Як називається найвища гора в Греції? (Олімп)
-       Як називається острів на південний схід від Греції? (Крит)
-       Як називається місто, що уславилося своїми хоробрими воїнами? (Спарта)
2. Продовж речення:
-       Греки вірили, що всім світом і життям людей керують… (боги).
-       Їх називали олімпійцями, бо вважали, що вони живуть … (на горі Олімп).
-       Своїх богів греки вважали… (дужими і красивими).
-       Греки приносили своїм богам… (жертви).
-       Греки поклонялись богам. Така релігія називається… (язичницькою).
3. Впізнай найвідоміших давньогрецьких богів:
-          Верховний бог греків, цар і батько богів та людей (Зевс)
-          Покровителька рільництва та уособлення родючості й хліборобства (Деметра)
-          Бог виноградарства та виноробства (Діоніс)
-          Богиня полювання та покровителька тварин (Артеміда)
4. Хто більше:
    Назвіть імена відомих вам давньогрецьких богів.
5. Про що йдеться? (робота в групах)
Багато чого про особливості життя Греції ми дізнаємося з міфів, літературних творів Гомера.
    Ознайомтесь з поданими уривками з «Іліади» та «Одіссеї» Гомера й стисло сформулюйте, про які особливості господарського життя Греції вони свідчать:
-                               «Міді незламної й олова досить Гефест в полум’я кинув, цінного золота та срібла додавши. Ковадло велике від приладів до підставки ковальської міцно, в правицю молот узяв величезний, тримаючи в лівій обценьки».
-                               «Ниву іще показав – соковиту ділянку родючу: тричі зорали її, орачі там ідуть за плугами, в ярмах тримають воли, у всі напрямки їх направляють. Скрізь стояли женці і серпами блискучими жали».
-                               «Великих старань ти доклав тут, і жодна рослина – ні виноград, ні оливка, ні груша, ні грядки городні, ані смоківниця – тут без твого не росте піклування. Подарував мені груш тридцять і яблунь десяток; ще й лоз виноградних мені обіцяв ти дати рядів п’ятдесят».
-                               На суходолі корів є двадцять черід, і овечих стільки ж отар, і свинячих гуртів; та стада ще й козині… Тут же на острові, аж до кінця його, ще одинадцять козячих стад пасуться під доглядом служок сумлінних».
( Учні розповідають про землеробство, тваринництво, ковальську справу).
ІV. Вивчення нового матеріалу:
Слово вчителя зарубіжної літератури:
За давніх часів, коли світом правили міфічні боги і прирекли людство на страждання, тільки одна людина наважилася кинути їм виклик. Його звали Гераклом. Він володів такою силою, якої ще не бачив світ, але сильнішою за його силу була його доброта. Він подорожував по світу і боровся зі слугами своєї мачухи – всемогутньої богині – Гери.
Давні греки створили цей образ, щоб розкрити сили, що таяться в смертній людині, щоб довести, що смертний, який здатний на подвиг – безсмертний.
Культ Геракла був широко розповсюджений по всьому грецькому світі. Йому приносили жертви і як герою, і як богу. Його створювали скульптори, зображували на вазах… Зображували Геракла як зрілого, дуже розвинутого фізично, супермогутнього чоловіка, як правило одягненого в левину шкуру, з луком чи дрюком в руках.
1. Зясування первинного рівня розуміння змісту міфів про Геракла:
«Одним реченням» - Ви заздалегідь прочитали міфи про Геракла, дайте відповідь на запитання: Що найбільше запамяталося, схвилювало, сподобалося?
2. Зясування особливостей композиції циклу міфів про Геракла:
Цілісний цикл міфів про Геракла умовно можна поділити на певні частини:
-                   Народження героя.
-                   На службі у Еврісфея. 12 подвигів Геракла.
-                   Життя Геракла після закінчення служби у Еврісфея.
-                   Смерть-безсмертя.
3. Бесіда аналітичного характеру:
-                   Народження дитини в сім’ї завжди радість. Поява ж Геракла принесла неспокій. Кому? Чому?
-                   Яким народився син Зевса? Як назвали його Алкмена таАмфітріон? Як з’явилося друге ім’я?
4. Прослуховування міфу про Геракла та Іфікла з послідуючим колективним обговоренням. (Повідомлення учня).
Крім міфів про Геракла, давні греки розповідали й про двох братів-близнюків – Геракла та Іфікла.
Не дивлячись на те, що брати з дитинства були точнісінько однакові, виросли вони різними.
Ще дуже рано, хлопчикам хочеться спати. Іфікл тягне на голову ковдру, щоб ще трішечки подивитися цікаві сни, а Геракл відкидає ковдру геть і біжить вмиватися до холодного джерела.
Ось брати йдуть стежкою й бачать: на шляху – велика калюжа. Геракл відходить назад, розбігається й перестрибує її, а Іфікл незадоволено бурмоче та шукає обхідний шлях.
Брати бачать: на високій гілці красиве яблуко. «Дуже високо, промовляє Іфікл. – Не дуже й хочеться цього яблука». А Геракл стрибає – і в руках у нього смачне яблуко. Коли втомлюються ноги й губи пересихають від жаги, а до зупинки ще далеко, Іфікл зазвичай каже: «Відпочинемо тут». «Краще побіжимо, - пропонує Геракл. – Так ми швидше здолаємо шлях».
І ось Геракл, спочатку був звичайним хлопчиком, потім стає героєм, переможцем чудовиськ. І все це тільки тому, що він з дитинства звик одержувати щоденні перемоги над труднощами, над самим собою.

5. «Мікрофон»:
– Як ви гадаєте, чи тільки тому, що його батько – Зевс, хлопчик був сильним?
Дійсно, в цьому давньому міфі криється глибокий зміст: воля – це вміння керувати собою, це вміння перемагати труднощі.
Загартовуйте волю!

Геракла навчали кращі вчителі: Амфітріон навчив його управляти колісницею, Кастор – носити важку зброю, битися нею та шикувати фалангу до битви, Евріт – стріляти з лука, Автолік – боротьби; від мудрого кентавра Хірона хлопець дізнався, яке зілля цілюще та як по зірках знаходити правильну путь.
                                         Яким учнем був Геракл?
Одночасно з видатними якостями героя, Гераклові і чисто людські слабкості: він легко впадає в лють, доходячи до шаленості та злочинів. Важко подолати гординю, але він робить це, підкорюючись нікчемному Еврісфеєві, покірно йде до славетних Мікен і вершить 12 подвигів, що увіковічнили його.
6. Повідомлення учня про 12 подвигів Геракла.
    З волі Гери Гераклу судилося здійснити 12 подвигів, які принесли йому вічну славу.
    Перші шість подвигів він здійснив на Пелопенесі, інші – в різних країнах світу: на Криті, в Трассії, берегах Фракійського моря, в Лівії, в дивному садку Гесперід й навіть в похмурому царстві Аїда.
7. Стислий переказ міфів про подвиги Геракла.
8. Узагальнююча бесіда.
-                   Що вас приваблює в Гераклові?
-                   В чому, на ваш погляд, причини популярності героя?

(Сміливо боровся проти страшних потвор, допомагаючи людям звільнитися від них; випробування долі пройшов з честю)
9. Тестова перевірка вивченого.
1.Кому був змушений коритися, служити Геракл?
    а) Еврісфею;     б) Прометею;     в) Аполлону.
    2. Чудовисько з тілом змії і дев’ятьма головами звалося:
    а) Єхідна;     б) Лернейська гідра;     в) Фівська змія.
    3. Хто допоміг Гераклу перемогти стімфалійських птахів?
    а) Афіна;     б) Артеміда;     в) Гера.
    4. Вартового пса царства мертвих звали:
    а) Пушок;     б) Гіфон;     в) Кербер.
    5. Як зміг Геракл очистити Авгієві стайні за один день?
    а) Найняв робітників; б) спрямував у стайні води річок;
    в) вигадав робота-очисника.
    6. Навіщо Геракл прибув у країну амазонок?
    а) добути пояс Іпполіти; б) позмагатися з амазонками,
    в) викрасти найкращу амазонку.
1. – а; 2. – б; 3. – а; 4. – в; 5. – б; 6. – а.
10.Творче переосмислення вивченого:
Складання сенкану:
    Геракл.
    Могутній, сміливий.
    Допомагає, бореться, перемагає.
    Кожен мріє стати схожим на нього.
    Герой.
IV. Підбиття підсумків уроку.
«Незакінчені речення»:
-       На сьогоднішньому уроці для мене найважливішим відкриттям було …
-       Інформація, одержана на уроці, спонукала мене до висновку, що…
-       Мої сподівання щодо уроку справдились, бо…
-       Якби розмова про героя продовжилась, я хотів би почути (розповісти)…

Домашнє завдання: скласти уявне інтерв’ю з Гераклом;
                          Яким міг би бути 13-й подвиг героя? 





Очікувані результати.
Учень:
·      аналізуючи міфи про Геракла, використовує відомості, отримані на уроках всесвітньої історії;
·      переказує міфи про Геракла і пояснює, чому він став улюбленцем стародавніх греків;
·      висловлює особисте ставлення до Геракла, аргументуючи свою точку зору прикладами з міфів;
·      наводить приклади втілення в міфах шкали цінностей людини – народу – людства














 Література
1. Антична література: Хрестоматія. 5 – 9 кл./ Укладн. М. Борецький: Вид. 2-ге,        випр. – Львів: Світ, 1998.
2. Кун Н. А. Мифы Древней Греции. – М.: Изд-во Астрель, 2000.
3. Лагунова Т. І. Давня Греція. – Харків.: Книжковий клуб, 2005.

4. Усі уроки до курсу «Історія Стародавнього світу». 6 клас/ Упоряд. Н. М. Морозова, Н. І. Харківська. – Харків: Вид. група «Основа», 2006.  

Комментариев нет:

Отправить комментарий