вторник, 18 июля 2017 г.

Йоганн Вольфганг Гете (1749-1832). «Нічна пісня подорожнього».

Зображення взаємозв’язку різних сфер природи
й людини в поетичному творі
Мета: дати учням початкові відомості про життя і творчість Й. Гете, формувати розуміння специфічності зображення природи в поетичних творах, близькості пейзажної лірики до фольклору; розвивати навички виразного читання ліричних творів, мислення, мовлення, поповнювати теоретичні знання учнів; виховувати у них шанобливе ставлення до творчої спадщини представників різних культур.
Обладнання: портрет Й.В.Ґете, збірка поезій Гете, підручник.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь і навичок.

Хід уроку
"Природа! Ми нею оточені й охоплені - непереможно.
               Вона - все... вона добра - я славлю її..."
                                                                                                                 Й.В.Гете
І. Організаційний момент уроку.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань:
1. Експрес-опитування.
2.Виразне читання вірша  Дж. Кітса „Про коника і цвіркуна”.
(Читають декілька учнів. Називають ключові слова, наводять приклади епітетів, метафор).
IV.    Мотивація навчальної діяльності
1.  Слово вчителя.
        Краса оточуючого світу стали джерелом творчості не для одного поета. Такими був німецький поет Й.В.Гете. З його поезіями ми познайомимося на сьогоднішньому уроці.
2.  Презентація портрету Ґете.
V.    Вивчення нового матеріалу.
Поетична пауза.
Виразне читання вчителем вірша Й.В.Гете "Нічна пісня подорожнього".
Бесіда за прочитаним
—Який настрій навіяли вам ці віршовані рядки?
Визначте тему та ідею вірша
Чи відомий вам автор цього вірша ?
Розповідь учителя про Й. В. Гете.
Колективний аналіз вірша Гете «Нічна пісня подорожнього»
-  Яка картина постала вашій уяві, коли ви слухали вірш?
Образ ночі у вірші Гете
«Нічна пісня подорожнього»
Зорові
образи-картини
Слухові
образи-картини
Образи-відчуття
та емоції
Вершини
нічна імла
бір
пташиний грай (замовк)

не чути шуму бору
вітрець, що не лине
супокій

-  Як необхідно читати його?
-  Якої інтонації варто дотримуватися при читанні?
Виразне читання вірша
-  Які вас охопили почуття?
-  До кого звернені останні рядки вірша?
-  Чому поет подає таку кінцівку?
-  Чому вірш називається піснею?
-  Що спільного він має з фольклорною піснею?
-  Які засоби художньої виразності поетичного твору ви можете назвати?
Пошуково-дослідницьке завдання:
        Випишіть художні засоби, використані автором.
        Динамізм пейзажу створюють дієслова. Випишіть дієслова з вірша, зробіть висновки.
Творче завдання:
Як ви продовжили б вірш Гете?
V. Узагальнення
- Що нового ви довідалися на уроці?
- Чим зацікавила вас поезія Гете і Гейне?
Слово вчителя:
         Тема природи в поезії Гете посідає провідне місце. Поет був упевнений у тому, що саме природа є основою життя, а людина – її невід’ємною частиною. Він вважав, що людина і природа – єдине ціле, а гармонія та спокій у природі – віддзеркалення внутрішнього стану людини.
         Гармонія природи – це гармонія душі, яку не можна виміряти нічим. Для людини важливо не руйнувати, а навчитися розуміти все, що її оточує. Цей шлях приведе до гармонії, яка є всередині, в душі людини. Спостерігаючи за життям природи, людина відчуває зв’язок із нею, осягає сенс власного життя.
V. Домашнє завдання
Вивчити вірш Гете «Нічна пісня подорожнього» напам’ять.
Опрацювати матеріал підручника про Й.В.Гете, Г.Гейне.
Намалювати ілюстрації до віршів (за вибором учнів).
Творче завдання: описати власні почуття від спостереження картин природи.





Комментариев нет:

Отправить комментарий