воскресенье, 16 июля 2017 г.

Життєвий і творчий шлях митця Бориса Леонідовича Пастернака. Філософсько-поетичне осягнення «вічних тем»

Мета уроку: ознайомити учнів з головними подіями життя та творчості
Б. Л.  Пастернака, визначити джерела таланту митця, прагнути осягнути філософську глибину лірики поета; розвивати навички самостійної роботи з критичною літературою, вміння висловлювати власну думку щодо вивченого; виховувати інтерес до творчості Пастернака.
Обладнання: презентація, портрет Б. Пастернака, вислови про нього, збірки віршів поета.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку:
І. Організаційний момент уроку.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу:
1.     Вступне слово вчителя:
Борис Пастернак… Один із найталановитіших поетів ХХ століття, прозаїк, перекладач, лауреат Нобелівської премії, музикант, поет, філософ. Його поетичний феномен влучно характеризують слова Анни Ахматової:
Он награждён каким-то вечным детством,
Той щедростью и яркостью светил,
И вся земля была его наследством,
А он её со всеми разделил.
Розмірковуючи над змістом поетичних творів Пастернака, постараємось зрозуміти філософську насиченість життя і творів поета, його вимогливість до митця, простежити еволюцію його творчого методу, стилю, вмінню проникати в таємниці людської душі, природи, Всесвіту.
«Где тот человек, который бы сумел до конца понять Пастернака?» - запитує
Марина Цветаева, стверджуючи велич поета.
         Якщо не зрозуміти до кінця, то хоч би торкнутися найвідоміших моментів життя й творів спробуємо ми.
2.     Самостійна робота учнів.
(Опрацювати матеріали підручника, скласти ОК, ОС, таблицю (за вибиром учня))
3.     Обговорення самостійної роботи.
Життя прожить – не поле перейти.
                                      Б. Пастернак
Головні події життя та творчості
Народження
10 лютого 1890 р. м. Москва.
Батько – Леонід Пастернак – академік живопису;
Мати – Розалія Пастернак-Кауфман – відома піаністка
“... Жизни вне музыки я себе не представлял… музыка была для меня культом…»
Навчання
1908 р. – закінчив гімназію;
1908 – 1913 р. р. – Московський університет, історико-філологічний відділ.

20-і роки – Першу світову війну сприйняв як втрату надій молодості; події революції – людина і стан її душі втратили право на існування;
1913 р. – збірка поезій “Близнюк у хмарах”;
1917 р. – “Сестра моя – життя”.
30- 40-і роки – “пропагандистских сочинений писать не смог… единение со временем перешло в сопротивление ему… я ушёл в переводы, личное творчество кончилось, оно пробудилось накануне войны.» Живе в Передєлкіно, намагається захистити від політичної розправи Ю. Олешу, Б. Пільняка, Д. шостаковича, В. Мейєрхольда – це стало поштовхом до заведення на нього справи в НКВС (1939 р.)
1945-1957р.р. – роман «Доктор Живаго»
1958р. – присуджено Нобелівську премію, але поет змушений від неї відмовитися.  
30 травня 1960 рік – життя поета обірвалося.
         4. Бесіда:
- Які події життя Бориса Леонідовича найбільше запам’яталися вам, схвилювали вас?
- Бориса Пастернака називали «Гамлетом ХХ століття». Чому? Згадайте, що властиве принцу Гамлету? (Принц Данський був пригнічений злом, обманом, лицемірством. В його душі борються два почуття: помститись? – виправити час? Доля його трагічна – він загинув, здобувши моральну перемогу над злом, бо «був і залишився у всьому людиною».
5. Виразне читання вірша Б. Пастернака «Гамлет».
- Яким ви уявляєте ліричного героя? (Ліричний герой усвідомлює трагедію історії, в якій він живе, розуміє, що він, можливо, єдиний,хто намагається боротися з неправдою. «Я один, повсюди лицемірство», але незважаючи на це, готовий іти обраним шляхом до кінця).
- Кого нагадує вам ліричний герой? (Ісуса Христа, коли він молився в Гетсиманському саду напередодні страти за все людство. «Боже, хай мине ця чаша».)
- Доля ліричного героя багато в чому нагадує долю самого автора. Доведіть, що це дійсно так, згадавши життєвий шлях Пастернака. (Ідеологічний погром, що розпочався з серпня 1946 року жданівською постановою, супроводжувався хвилями нових репресій. Пастернак жив, усвідомлюючи, що його з хвилини на хвилину можуть заарештувати. «Зрозуміло, я завжди до нього готовий,» - повторював він у ті роки.)
6. Виразне читання вірша «Бути знаменитим некрасиво».
Скласти моральний кодекс поета.
7. Виразне читання й аналіз вірша «Нобелівська премія».
Як описує автор ситуацію, що склалася навколо нього у зв’язку із новиною про присудження Нобелівської премії?
ІV. Творче переосмислення вивченого:
1.     Асоціативний диктант:
Записати риси характеру, які, на ваш погляд, притаманні Б. Пастернаку:

2. Моє слово про Пастернака

П

А

С

Т

Е

Р

Н

А

К


V. Підсумок уроку.
Слово вчителя:
Б. Пастернак показав трагедію ХХ ст. через призму людської душі, відродив переживання творчої особистості, яка потрапила на перехрестя зла і насильства, але зуміла зберегти в собі свободу і живий дух.
o Міжнародний планетний центр, розташований у США, установив назву групи малих планет, що були відкриті групою Кримської астрофізичної обсерваторії.
o Планети Федора Достоєвського, Михайла Булгакова, Бориса Пастернака. Це планети, розташовані між орбітами Марса і Юпітера. Вони записані у зірковому каталозі. Це сталося напередодні столітнього ювілею Пастарнака.
 Протоієрей Олександр говорив:
«Умер поэт, то есть человек, имевший один из величайших даров, отпущенных человеку: дар слова…
Умер русский человек, который любил родину беззаветной, но зрячей любовью, и нам помогший по-новому полюбить её…
Умер большой человек, большой тем, что нашёл в себе видение  слова, нужные всем людям, сказанные всем и для всех…
Кто может, пусть помолится о его светлой душе».

Домашнє завдання:
     Підготувати виразне читання й аналіз віршів «Цей лютий! Час для сліз і віршів», «Визначення поезії», «Зимова ніч».
Творче завдання: ілюструвати поезії або створити їх епічний варіант. (за бажанням)





Комментариев нет:

Отправить комментарий